LECZNICZY MASAŻ BAŃKĄ CHIŃSKĄ - TERAPIA PRZECIWBÓLOWA
baza wiedzyArtykuł ukazał się w lipcu 2014 roku w miesięczniku "Brama". Autor — Małgorzata Beata Bodzek
Masaż bańkami chińskimi zaliczany jest do terapii próżniowej o bardzo szerokim spektrum działania, przez wielu terapeutów chętnie wykorzystywanej przy różnych schorzeniach i dolegliwościach.
Obecnie znane są dwie metody pracy z bańkami szklanymi, chińskimi. Pierwsza oparta jest na działaniu mechanicznym, przy której korzysta się z właściwości i zasady działania baniek. Masaż bańką chińską pomaga pozbyć się z organizmu produktów przemiany materii, co przydatne jest m.in. w kosmetyce, a dokładnie w kuracji antycellulitowej i drenażu limfatycznym.
Podobnie jak bańki lekarskie, również bańki chińskie — ogniowe można zastosować przy dolegliwościach układu oddechowego, przeciwzapalnie, dodatkowo — uśmierzać ból, wspomagać leczenie łuszczycy skóry, prostaty, rwy kulszowej, likwidować bóle mięśniowe (postrzały), nerwobóle (neuralgie), bóle kręgosłupa, karku i stawów. Krótkotrwały masaż bańką daje większe efekty i rozluźnienie mięśni niż 15-20-minutowy masaż klasyczny.
Druga metoda pracy z bańkami jako podstawę uznaje teorię tradycyjnej medycyny chińskiej, opierającej się na przekonaniu, że w ciele człowieka znajdują się kanały energetyczne, którymi przepływa życiowa energia Chi. Choroby, mówiąc w skrócie, spowodowane są zakłóceniami w przepływie tej energii. Wiedza o meridianach wykorzystywana jest m.in. w akupunkturze i terapii moksą (inaczej — termoterapii).
Bez względu na sposób zastosowania baniek (masaż bańkami chińskimi czy stawianie ich w odpowiednich punktach — receptorach) ich działanie jest wielopłaszczyznowe i bardzo pozytywne dla organizmu człowieka. Oddziałują na kości, stawy, tkankę mięśniową, tkankę podskórną (tłuszczową), skórę. Oprócz tego masaż bańkami pobudza krwioobieg, układ limfatyczny, stymuluje system nerwowy, oczyszcza z toksyn, wzmacnia układ immunologiczny, powodując większą odporność na infekcje. Jest więc wszechstronną metodą pomocy w wielu przypadkach.
Bańka chińska czy lekarska posiada tę właściwość, że panuje w niej podciśnienie, a zatem może być wykorzystana dodatkowo jako szybka i skuteczna pomoc w sytuacji ukąszenia przez owady czy żmije w celu szybkiego wyciągnięcia jadu i zneutralizowania bólu. Jest także bardzo przydatna w usuwaniu czyraków, ropnych zapaleń torebek włosowych czy gruczołów łojotokowych.
Mimo, że masaż bańką chińską jest terapią bardzo skuteczną, jednak zalecana jest ostrożność. Nie należy stosować zabiegów przy występowaniu: przepukliny, nowotworów, gruźlicy, wysiękowego zapalenia stawów, chorób skórnych, nadciśnienia, zaburzeń krzepnięcia krwi, kruchości naczyń krwionośnych, gorączki (powyżej 38 st. C), uszkodzeń skóry, silnej anemii, hemofilii, padaczki, osteoporozy.